Image

O kvasince

Proč právě kvasinky Yarrowia lipolytica?

 • Jsou vynikajícím zdrojem bezlepkového proteinu s jedinečným složením aminokyselin
 • Mají vysoký obsah lysinu a obsahují také 9 esenciálních aminokyselin
 • Představují bohatý přírodní zdroj aktivního komplexu vitamínů skupiny B a vitamínů E, C, D
 • Obsahují organické formy minerálů v podobě cenných biokomplexů
 • Jsou zdrojem nenasycených mastných kyselin
 • Jsou zdrojem cenných metabolitů kvasinek
 • Obsahují unikátní účinné látky jako jsou kynurenin, alfa-ketoglutarát nebo citrulin malát
 • Obsahují kvasinkové beta-glukany a manany, sloučeniny silně stimulující imunitní systém
 • Představují naprosto přirozené bohatství živin bez genetických modifikací

Vliv kvasinek Yarrowia lipolytica na tělo zvířat

(podpořeno četnými krmnými zkouškami na různých živočišných druzích)

 • Mají pozitivní vliv na střevní mikroflóru
 • Stimulují imunitní systém
 • Mají vynikající vliv na kůži, srst a kopyta
 • Umožňují zdravý růst a vývoj zvířat
 • Zlepšují stravitelnost živin
 • Mají zklidňující účinky na nervový systém
 • Mají antimikrobiální, antivirové a protiplísňové vlastnosti
 • Pomáhají udržet správnou acidobazickou rovnováhu
 • Mají pozitivní vliv na kosterní systém
 • Podporují regenerační procesy

Porovnání živin Saccharomyces a Yarrowia

 

Zdroj bílkovin - esenciální aminokyseliny na prvním místě

Kvasinky Yarrowia lipolytica kultivované na tucích jsou cenným zdrojem bílkovin s jedinečným složením aminokyselin. Obsah celkového proteinu dosahuje 50%, je v průměru o 10% vyšší než v případě kvasinek Saccharomyces cerevisiae. Kvasinkový protein Yarrowia lipolytica má vysokou biologickou hodnotu dosahující 80%. To je přímo ovlivněno specifickým složením aminokyselin, zejména esenciálních. Důležitý je také vysoký obsah lysinu, jedné ze základních aminokyselin v krmivech zvířat. Kromě toho je pozoruhodný vysoký obsah valinu, tryptofanu a isoleucinu s četnými biologickými funkcemi.

Nenasycené mastné kyseliny pro lepší zdraví

Další základní živinou obsaženou v kvasinkách Yarrowia lipolytica je surový tuk. Ve srovnání s kvasinkami Saccharomyces cerevisiae je hladina téměř 20krát vyšší. S ohledem na lipidový profil kvasinek Yarrowia lipolytica je pozoruhodná přítomnost nenasycených mastných kyselin. Představují až 91,79% , z nichž významné množství (57%) jsou mononenasycené mastné kyseliny a téměř 40% jsou polynenasycené mastné kyseliny. Tuky obsahují asi 28% kyseliny linolové, 51% kyseliny olejové a ze skupiny omega 3 asi 10% kyseliny α-linolenové z celkového množství mastných kyselin. Nenasycené mastné kyseliny se vyznačují četnými vlastnostmi zlepšujícími zdraví. Přispívají k lepšímu fungování kardiovaskulárního systému. Snižují množství „špatného“ cholesterolu v krvi. Podporují fungování jater a přispívají ke snížení výskytu rakoviny. Také se vyznačují lepší stravitelností ve srovnání s nasycenými mastnými kyselinami.

Minerální látky v organické formě

Kvasinky Yarrowia lipolytica jsou také dobrým zdrojem minerálních látek, jejichž celková úroveň je více než 10%. Doplňují organické, vysoce vstřebatelné formy minerálů pro zvířata v jakékoliv zátěži a jednotlivce se sníženou imunitou.

Na vitamíny nezapomínat

Kvasinky Yarrowia lipolytica jsou bohaté i na vitamíny. Mají zvýšený obsah vitamínů skupiny B, zejména B1, B2, biotinu, kyseliny listové, kyseliny nikotinové, cholinu a niacinu. Jsou nezbytné pro řádný rozvoj a fungování mladého těla. Vyznačují se také vysokou hladinou vitamínu D, který je zodpovědný za správný metabolismus minerálů. Kromě toho obsahují hodnotný vitamin C, první pomoc v případě infekcí a hlavní antioxidant podporující reakci organismu proti volným radikálům. 

Doplnění krmných kvasinek Yarrowia lipolytica umožňuje snížit náklady na přidávání syntetických vitamínů a zaručuje vysokou dostupnost a asimilaci živin v těle zvířete.

Správné zažívání a stimulace imunitního systému nezbytná

Tyto kvasinky také působí jako dokonalá prebiotika vzhledem k jejich vysokému obsahem glukanů a mananů v buněčné stěně. Díky obsahu asi 35% těchto látek mohou kvasinky Yarrowia lipolytica stimulovat imunitní systém těla. Tyto sloučeniny stimulují odezvu retikuloendoteliálního systému a beta-glukanové kvasinky modulují imunitní buněčnou a humorální odezvu těla. 

Bioaktivní látky jako podpora organismu

Tyto kvasinky jsou také charakterizovány přítomností i dalších bioaktivních látek. 

Kombinací citrulinu, organické skupiny alfa-aminokyselin a kyseliny jablečné do jedné molekuly, se tvoří citrulin malát, který dosahuje množství 25 g / kg. Hlavním účinkem citrulin malátu je stimulace syntézy oxidu dusnatého zvýšením koncentrace argininu v těle. Kromě toho se v organismu podílí také na přeměně energie. Vykazuje vazodilatační účinek, který po intenzivním fyzickém úsilí zlepšuje zásobování svalů krví

Alfa-ketoglutarát v množství 21 g / kg je derivát kyseliny glutarové a meziprodukt Krebsova cyklu. Tato sloučenina se podílí na mnoha procesech živočišného těla, jako je přeměna energie a metabolismu aminokyselin. Kromě toho hraje významnou roli v oxidačních procesech a transportu dusíku v těle. Vykazuje antikatabolický účinek. V lékařství se používá při onemocnění ledvin, střev, žaludku a jaterních poruchách.

Kyselina kynurenová (KYNA) dosahuje úrovně 3,35μg / g. Tato látka ovlivňuje imunologii zažívacího traktu a regenerační procesy střevního epitelu. Kromě toho hraje roli ochranného činidla při některých neurologických a systémově kardiovaskulárních onemocněních (tj. podporuje angiogenezi a zabraňuje tvorbě aterosklerotických plaků). 

Další bioaktivní látkou obsaženou v těchto kvasinkách je koenzym Q10 (ubichinon) v množství 124 mg / kg. Tato látka je nezbytná pro správné fungování každé zvířecí buňky. Koenzym Q10 se podílí na procesu přeměny energie a zlepšuje okysličování buněk. Jako silný antioxidant má koenzym Q10 ochranné vlastnosti proti škodlivému působení volných radikálů a snižuje výskyt rakoviny. To působí proti tvorbě cholesterolu v tepnách, podporuje léčbu mnoha onemocnění kardiovaskulárního systému, diabetu II. typu nebo poruch nervového systému.

Technologie

Společnost Skotan S.A. je první společností na světě, která implementovala technologii kultivace a výroby krmných kvasinek Yarrowia lipolytica s použitím přírodních surovin. Tento druh byl vybrán po mnoha letech výzkumu a má díky svým jedinečným fyziologickým a biochemickým vlastnostem obrovský biotechnologický potenciál.
logo

Vetys s.r.o. – Damníkov 64
561 23 Damníkov
Czech Republic